Z médií

Statistiky uvádějí, že 40 procent obyvatel České republiky žije v panelových bytech. Jejich Achillovou patou je umakartové jádro. Byt, o kterém je řeč, nebyl výjimka.

 

S místem, světlem i předpisy na štíru

V třípokojovém bytě byl kalamitní vstupní prostor s kuchyní. Otevřené dveře od bytu bránily vstupu na WC. Přes záchod a koupelnu se prošlo přímo do kuchyně. Předsíň neměla okno, navíc stínily i v prostoru vestavěné skříně sahající až do stropu. Byla tu tma jako v pytli. Korunu všemu dávala špatná dispozice kuchyně: starý sporák v rohu, lednice za rohem a jídelní kout, kde nebylo k hnutí.

 

Škatulata, hejbejte se

Tohle by nevyřešilo přešoupání nábytku. Jenže centrálně umístěné stoupačky neumožňovaly designérovi příliš radikální bourání. „Když se nedalo hýbat se stoupačkami, muselo se hnout s kuchyní,“ říká interiérový designér Ondřej Borovec. „Zjednodušeně řečeno jsem zaměnil kuchyni se sociálním zařízením. Umakartové jádro je pryč, místo něho je zděná příčka z Ytongu. Na místě bývalé kuchyně je nyní prostorná koupelna spojená s WC. Do kuchyně, která má sice také tvar L, ale zrcadlově obráceného, se nyní vchází z předsíně. Ta je nyní díky změně dispozice dostatečně prosvětlená denním světlem. Nová kuchyňská linka respektuje ergonomické rozmístění varné, mycí a uskladňovací zóny. Zavěšené horní skříňky sahají ke stropu a slouží k ukládání méně potřebných nebo sezóních věcí. Aby byl prostor dostatečně prosvětlený, jsou nové posuvné dveře (nahradily původní jednokřídlé)z kuchyně do obývacího pokoje prosklené. Sloupová skříň v předsíni se zbourala a nahradila ji šatní skříň s posuvnými dveřmi podél zdi, která nepřekáží. Díky takovému řešení je v bytě dostatečné množství denního světla.

 

Text: Marie Krausová 


+420 723 955 450
+420 608 974 817

MgA. Ondřej Borovec

Patří k nejvýraznějším osobnostem bytového a interiérového designu u nás. Do povědomí se dostal nejen návrhy interiérů, ale hlavně účinkováním v pořadu TV Prima Jak se staví sen. V tomto seriálu o bydlení splnil sen hned několika rodinám. Ve velmi krátkém čase realizoval proměny starých interiérů v nové – moderní.
Design vystudoval hned na dvou vysokých školách se specializací na produktový a průmyslový design.
Zpočátku se zaměřil na automobilový design především italských značek, později na architekturu Franka Loyda Wrighta a produkty denního použití.

„Moje práce designéra je různorodá, vedle produktů a interiérů jsem se zaměřil i na zahradní architekturu, okrasné zahrady a jezírka. Své vědomosti a inspiraci čerpám na pravidelných světových veletrzích a výstavách. Spolupráci na pořadu Jak se staví sen vnímám jako možnost oslovit širší skupinu lidí. Mohu tak ukázat, že design není jen pro někoho, ale pro všechny, protože není všechno zlato, co se třpytí.“

Poptávkový formulář

Zvolte jednu z možností:

Váš e-mail:

Telefon:

Poznámka k poptávce:

© ANDY DESIGN 2018 - Naši Partneři | Geneweb.cz